Rozwiązywanie problemów

Mech

Mech najczęściej pojawia się w miejscach zacienionych i chłodniejszych. Na konkurencję ze strony mchu bardziej narażone są trawniki rzadkie, niedostatecznie nawożone, nadmiernie podlewane i zbyt nisko koszone.

Produkt: nawóz Shade Special

Miejsca zacienione

Trawniki rosnące w zacienionych miejscach, pod drzewami i w bliskim sąsiedztwie budynków, są bardziej narażone na porażenie przez choroby. Przyczynia się do tego wyższa wilgotność i niedobór światła, który powoduje „wyciąganie się” roślin i osłabienie struktury wewnętrznej liści.

Produkt: nasiona Sun & shade

Chwasty

Występowanie chwastów w trawniku może być spowodowane zastosowaniem niedostatecznie czystego materiału siewnego (nasiona chwastów są wprowadzone do gleby w momencie siewu), a także zbyt słabym nawożeniem, co obniża odporność trawy na konkurencję ze strony chwastów. Nadmierne podlewanie, a także zbyt niskie koszenie oraz zacienienie, sprzyjające osłabieniu roślin, mogą przyczyniać się do intensywnego rozrostu chwastów.

Produkt: nawóz Weed Control 

Czerwona nitkowatość traw

Wystąpieniu czerwonej nitkowatości sprzyjają niskie temperatury i wysoka wilgotność, a także niedostateczne nawożenie azotowe oraz nadmierna ilość tzw. filcu w trawniku.

Produkt: nawóz Maintenance

Antraknoza traw

Występowanie antraknozy związane jest z niekorzystnymi warunkami pogodowymi (niskie temperatury, wysoka wilgotność) oraz zbyt dużą zwięzłością gleby i niedoborami azotu i fosforu. Często występuje na terenach podlewanych powierzchniowo i zawierających nadmierną ilość tzw. filcu.

Produkt: nawóz Allround

Pleśń śniegowa

Choroba objawia się w postaci brunatnych plam w darni o średnicy 15-20 cm, które mogą się zlewać i tworzyć nieregularne place zamarłych traw. Występowaniu pleśni śniegowej sprzyjają niskie temperatury (0-5°C), zbyt silne nawożenie azotem na jesieni, pozostawienie nieskoszonej trawy na zimę (także niezgrabione liście) oraz wysoka wilgotność i zalegająca pokrywa śnieżna przy niezamarzniętej glebie.

Produkty: nawozy Pre winter, Stress Control

Problem z trawnikiem

Problem z trawnikiem prędzej czy później dotyka prawie każdego posiadacza ogrodu. Większości z nich można zapobiegać np. zakładając trawnik z odpowiedniej mieszanki, tolerancyjnej na zacienienie. Inne problemy często wynikają z błędów pielęgnacyjnych – nadmiernego lub niedostatecznego podlewania, nawożenia lub zbyt niskiego koszenia.